Inbjudan till Shogi-SM 2017 och Kval till International Shogi Forum (ISF)
Välkommen till Shogi-SM 2017 och kval till ISF 22-23 april i Schack 08:s lokaler på Kungsgatan 22 i Norrköping! Slutspelet kommer sedan att äga rum i Trollhättan 13-14 maj. Vänligen se inbjudan till Trollhättan Open 2017 för alla detaljer om plats och tid!
Sverige har fått en inbjudan till International Shogi Forum, 27-29 oktober 2017 i Kitakyushu, Japan. Sverige får skicka en representant. Spelare som har deltagit i alla tre individuella turneringar på International Shogi Forum 2008, 2011 och 2014 äger inte rätt att deltaga i ISF 2017. Men Sverige har ingen sådan spelare. Därför har alla svenska medborgare som är medlemmar i Sveriges Shogiförbund rätt att deltaga i årets SM och kval till ISF! Efter diskussioner på 2016 års Årsmöte och vidare vid Göteborg Open 2016, så kommer den att bli Sveriges representant och dessutom Svensk Mästare i shogi 2017, som vinner slutspelet i Trollhättan 13-14 maj. Alla detaljer om hur det går till finns nedan.
Ekonomiska villkor för Sveriges representant i International Shogi Forum 2017: Representanten får pengar som skall gå till en flygbiljett. Representanten får också resa från flygplatsen till Kitakyushu och tillbaka samt tre hotellnätter i Kitakyushu i samband med ISF 2017. Vistelsen i Japan kan utvidgas i tid (den bestäms av den flygbiljett man bokar), men representanten måste förstås i så fall stå för alla andra kostnader själv.
SM-turneringen kommer att lottas med nordisk Schweizerlottning baserad på ELO-tal innan turneringens start. Programmet Swiss Perfect kommer att användas för lottningen.
Särskiljningskriterierna i SM-turneringen är: 1. Poäng 2. Sum of Opponents Score 3. Sum of Defeated Opponents Score 4. Lottning (men ett särspelsparti med 20 sekunder byo-yomi per spelare om särskiljningen gäller placeringarna 4 och 5).
Betänketiden i alla ronder av SM-turneringen är 45 minuter per spelare + 40 sekunder byo-yomi.
Startavgift för alla spelare i SM-turneringen är 200 kr.
Vid sennichite spelas partiet om med återstående betänketid på klockorna. För jishogi används de japanska reglerna.
Rondschema:
Rond 1 Lör 22 april 11.00
Rond 2 Lör 22 april 14.00
Rond 3 Lör 22 april 16.00
Årsmöte i Sveriges Shogiförbund Lör 22 april 19.00
Rond 4 Sön 22 april 09.00
Rond 5 Sön 22 april 12.00
Rond 6 Sön 22 april 14.00
Prisutdelning så fort det är möjligt därefter.
SM-slutspel och kval till ISF 2017:
De fyra först placerade spelarna i SM-turneringen enligt ovanstående särskiljning är kvalificerade till SM-slutspelet och kvalet till ISF 2017 i Trollhättan 13-14 maj. Vänligen se inbjudan till Trollhättan Open för alla detaljer om plats och tid!
Där möts den bäst placerade och den fjärde bäst placerade i SM-turneringen i den ena semifinalen på lördagen 13 maj och den näst bäst placerade och tredje bäst placerade i SM-turneringen i den andra semifinalen. Semifinalerna spelas i bäst av tre partier. Om någon av de fyra bäst placerade spelarna i SM-turneringen får förhinder, så ersätts de med lägre placerade spelare i turordning enligt placering i SM-turneringen.
Vinnarna i semifinalerna gör upp i SM-finalen om SM-titeln 2017 och rätten att bli Sveriges representant vid ISF 2017 i bäst av tre partier på söndagen 14 maj. Bronsmatchen spelas mellan förlorarna i semifinalerna i bäst av tre partier. Betänketiden i SM-slutspelet och kval till ISF kommer att bli den betänketid som skall användas i ISF 2017. Denna meddelas senare så fort vi har fått information om denna. De bäst placerade spelarna från SM-turneringen har svart i det första partiet i slutspelet och vit i det andra partiet. I eventuella tredje partier sker furigoma om färgerna.
Priser:
Vinnaren av SM-finalen blir Svensk Mästare i shogi 2017 och får Sveriges plats i International Shogi Forum i Kitakyushu 2017 och dessutom en guldmedalj.
Förloraren av SM-finalen får en silvermedalj och blir förste reserv till Sveriges plats i International Shogi Forum.
Vinnaren av bronsmatchen får en bronsmedalj och blir andre reserv till Sveriges plats i International Shogi Forum.
Den högst placerade junioren med svenskt medborgarskap (född 1997 eller senare) i SM-turneringen blir Svensk juniormästare 2017.
Den bäst placerade spelaren i SM-turneringen med 1-kyu till 5-kyu vinner ett rankingpris.
Den bäst placerade spelaren i SM-turneringen med 6-kyu till 10-kyu vinner ett rankingpris.
Den bäst placerade spelaren i SM-turneringen med ranking lägre än 10-kyu eller nybörjare vinner ett rankingpris.
Välkomna!
Martin Danerud
Ordförande i Sveriges Shogiförbund
Inbjudan till SM och kval till ISF 2017
-
- Posts: 602
- Joined: 05 Nov 2007 22:19
Inbjudan till SM och kval till ISF 2017
Last edited by Martin Danerud on 20 Feb 2017 14:44, edited 1 time in total.
Re: Inbjudan till SM och kval till ISF 2017
Vad finns det för billiga alternativ på boende? Övernattning i spellokal?
-
- Posts: 602
- Joined: 05 Nov 2007 22:19
Re: Inbjudan till SM och kval till ISF 2017
Tyvärr verkar det inte gå att bo i spellokalen den här gången. Vi har under tidigare Lag-SM bott på Turistgården. Det ligger nära och har en bra frukost. Plats i flerbäddsrum kostar 240 kr. Det är säkert fler som vill bo där, så man kan nog beställa tillsammans.
http://www.turistgarden.se/
http://www.turistgarden.se/